Web

WordPress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

WordPress Cpanel Ssl sertifikası kurulumu site güvenliği,site güvenilirliği ve seo açısından web sitelerinde arama motorları tarafından istenen sertfikadır. Google Crome gibi çok kullanılan tarayıcılar bu konuda daha da hassas davranarak kullanıcılarının güvenliği açısından ssl sertifikası bulundurmayan siteyi ziyaret eden kullanıcılarına yüklemeyi durduruyor ve güvenli değil uyarısı veriyor.

Bu tip tarayıcı ve arama motoru tarafından uyarı verilen sitelerde yüksek oranda trafik kaybı meydana gelmektedir bu yüzden web siteniz ticari,haber,blog,tanıtım vb. ne olursa olsun WordPress sitenize Ssl sertifikası kurulumu yapmayı ihmal etmeyin.

Trafik kaybının yanı sıra başarı elde ettiğiniz sıralamalarınızı kaybedebilirsiniz bunun için artık Ssl sertifikası kurulumunu zorunlu olduğunu söylemeliyim.

Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu

Aslında hosting sağlayıcılarınızla iletişime geçtiğinizde size eğer paket dahilinde varsa ücretsiz olarak ssl sertifikası sağlarlar yoksa da kendiniz ücretli ya da ücretsiz yükleyebilirsiniz. Bu yazımda size WordPress Cpanel Ssl sertifikası kurulumunu anlatacağım.

Wordpress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu
WordPress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu

Cpanel ekranına giriş yaptıktan sonra Güvenlik sekmesinden Let’s Encrypt ekranına giriş yapıyoruz.

Wordpress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu Let's Encrypt
WordPress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu Let’s Encrypt

Let’s Encrypt ekranında alan adımızın karşında bulunan +ISSUE yazısına tıklıyoruz ve sayfanın yüklenmesini bekliyoruz.

Wordpress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu Let's Encrypt ıssue
WordPress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu Let’s Encrypt Issue

Açılan ekranda alan adımızın karşısındaki kutucukta mavi tik işareti olacaktır eğer yoksa atmayı unutmayın ve tekrar sayfanın altında Issue butonuna basıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz Cpanel Ssl sertifikası kurulumunun hepsi bu kadar.

Cpanel Ssl sertifikası kurulumu bittikten sonra sırada WordPress üzerindeki adımlara geliyor. Bu adımları yapmamızın nedeni sitemizi her ziyaretçiyi, arama motorlarına eklediğimiz linkleri ve doğrudan siteyi ziyaret eden herkes için adrese özellikle https://setupturk.com belirtmeden direk yönlendirme yapmamızı sağlayacak.

WordPress İçin Ssl Sertifikası Kurulumu

Wordpress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu ve Adımları
WordPress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulum
  • WordPress panel ekranına giriyoruz
  • 1-) Ayarlara giriyoruz
  • 2-) Genel sekmesini açıyoruz
  • 3-) WordPress adresi (URL) : http:// olarak başlayan adresi https:// olarak değiştiriyoruz
  • 4-) Site adresi (URL) : http:// olarak başlayan adresi https:// olarak değiştiriyoruz

Kayıt ediyoruz kayıt esnasında sayfa yüklemesi bazen bir dakika kadar sürebiliyor sekmeyi kapatmayın. Kayıt işlemi bittikten sonra sizi panelden atacaktır attıktan sonra panele https:// ile başlayan adresle giriş yapın.

WordPress ayarlarımızı bitirdik sırada çok basit bir işlem daha kaldı bu işlemi yapmaktaki amacımız siteye her giren ziyaretçi için https:// ile başlayan adresi zorunlu kılmak böylelikle tarayıcılarından,arama motorlarından güvenlik uyarısı almadan giriş yapabilmelerini sağlamak.

Ftp ya da panel üzerinden WordPress dosyalarınıza erişin. WordPress dosyalarınızın içinde Wp-Config.php dosyasını bulun bulduğunuz dosyanın uygun bir yerine aşağıdaki kodu yapıştırın.

/*Ssl zorla*/
define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);

Ssl sertifikası kurulumunu ücretli ssl alarakta yapabilirsiniz hosting sağlayıcınızdan Ssl sertifikası aldıktan sonra iletişime geçerseniz sizin için kurulum yapacaktır.

Ayrıca eğer kendinize güvenmiyor ve kurulum esnasında hatalar alıyorsanız buraya yorum olarak yazmak yerine hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerseniz size yardımcı olacaklardır.

Yukarıdaki yöntemle yaptığımı Ssl sertfikalarını en uzun 1 yıl en kısa 3 ayda bir yenilememiz gerekebiliyor yenileme işlemi de aslında aynı işlemi yapmaktan başka bir şey değildir düzenli olarak kontrol etmenizi tavsiye ederim zaten kurulum sonrası size site adresinizin yanında son kullanım tarihini verecektir benim tavsiyem ihmal etmeden her 2 ayda bir bu işlemi tekrarlamanız olacaktır ,bu konuda kafanız rahat olur.

Yukarıda belirttiğim işlemler dışında başka işlem yapmanıza gerek yoktur hemen hemen tüm hosting sağlayıcılarının Cpanel ekranı aynıdır sadece bazen arka plan ve iconlar değişebiliyor ama yöntem aynıdır. Yukarıdaki resimli anlatımdan yararlanarak kolaycak Ssl sertifikanızı kurabilirsiniz eğer Cpanel üzerinde gücelleme ve değişiklikler meydana gelirse yazımızı da buna göre güncelleyeceğimden ya da güncellediğimden emin olabilirsiniz.

Sizler ücretli olarak Ssl sertifikası satın alıyor ve kullanıyorsanız bizelere ve diğer kullanıcılara tavsiye olarak web site türünüzü ,tercih ettiğiniz Ssl sertifikasını ve hangi firmadan ne gibi ücrete satın aldığınızı yorum olarak yazarak bilgi alışverişi yapmış ,fikir vermiş olursunuz.

Böylelikle WordPress ve Cpanel üzerinde Ssl sertifikası kurulumunu tamamlamış olduk artık siteniz herkes için güvenli hale geldi eğer cache(önbellekleme) eklentisi kullanıyorsanız WordPress Cpanel Ssl sertifikası kurulumu sonrası önbellek temizlemenizi tavsiye ederim. Esen kalın.

Windows 10 Hızlandırma İpuçları
Wordress WooCommerce İçin Sms Eklentisi

Reactions

1
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF