Web

WordPress de Çok Eklenti Zararlı Mı ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

WordPress de çok eklenti zararlı mıdır ,zararlıysa ne tür olumsuzluk oluşturur,sitenin açılış hızını etkiler mi,site içinde kullanıcılara sorun yaşatır mı ? kısaca bunlara değineceğim.

WordPress tabanlı sitelerde site sahiplerinin hoşuna giden eklentiler mevcut olabiliyor bunlar bazen menü için bazende sitenin herhangi bir yerine eklenmek istenen şeyler olabiliyor. Çok fazla eklenti demek çok fazla html,css,js kod demektir .

İç seo konusunda da değinmiştim bu konuya, çok fazla kod tarayıcıların anlamlandırma sürelerini uzatıyor bu ne demek oluyor derseniz şöyle detaylandırayım ; crome,opera ya da diğer popüler tarayıcılar siteleri sizin gözünüzden görmezler arka tarafta sizin görmediğiniz kaynak kodlara erişir bu kodları okur ,anlamlandırır ve size görsel olarak sunar. Haliyle ne kadar çok kod eklerseniz o kadar anlamlandırma süresi uzar.

WordPress de Çok Eklenti Zararlı Mı Konusuna Gelecek Olursak

Eklentiler kendi bünyelerinde işlevselliğin dışında yazılımcının reklam,tanıtım ya da çeşitli kaynak ve içerik gösteren bir çok kodlara da sahip olmaktadır. Sizler eklenti kurdukça bu tür şeyleri de istemeden site bünyenize eklemiş oluyorsunuz.

Çok basit bir örnekle anasayfanıza ekleyeceğiniz giriş formu için en fazla fonksiyon ve php kodlarıyla hepsi 30 40 satır kod vardır ya da yoktur ama bir eklenti kurmak istediğinizde içerisinde dosyalar dolusu kodlar resimler mevcut olacaktır işte bu da sitenizi yavaşlatacaktır.

Bunun gibi bir sürü eklenti kurduğunuz zaman cpu ve çeşitli yüklenme sorunlarıyla karşılaşırsınız.

Satın Alınan Temaların İçinden Gelen Eklentiler

Bir tema satın alıyorsunuz içerisinden en az 10 tane eklenti kurmanızı isteyen bir ekran çıkıyor.Eğer çok yüksek kitleli bir web siteniz yoksa ki bana kalırsa yüksek ziyaret kitlesine sahip olsanız dahi sitenizi yavaşlatmanızı tavsiye etmem.Zaten bu eklentilerin yanı sıra kendi kullanmak istediğiniz eklentileri de sisteme dahil ediyorsunuz oluyor mu site 20 30 tane eklenti bence kullanıcı deneyimi ve site sağlığı açısından yanlış.

Tema satın alırken aradığımız özellikleri bünyesinde barındıran milyonlarca özelliklere sahip temalar mevcut bunları tercih etmenizi tavsiye ederim.Böylelikle çeşitli eklentileri kurmak zorunda kalmazsınız.

Sade Temaları Geliştirmeye Çalışın

Piyasada bir çok görünümü güzel sade temalar mevcut bunların kaynak kodlarının içerisine eklemeler yaparak kendi istediğiniz özelliklere sahip temalar elde edebilirsiniz hemde eklentilere ihtiyaç duymadan.

Günümüzde binlerce kaynak bulabileceğiniz web siteleri mevcut buralarda araştırabilir ve kendinize kaynaklar edinebilirsiniz.

Tekrar başa dönecek olursam WordPress de Çok Eklenti Zararlı Mı ? evet WordPress de çok eklenti zararlıdır bunun yerine temanın kodları arasında düzenlemeler yaparak sitenizi geliştirin,işinize yaramayan eklentileri kaldırın.

Bu yazımda çok eklenti kurduğunuzda karşılaşabileceğiniz sorunlar ve sitenize verebileceği zararları bahsettim diğer yazılarımda görüşürüz Esen Kalın.

404 Hata Sayfası Tasarımı
Evde Radyo Yayını Yapma

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF