Web

WordPress Tema ve Eklenti Dilini Değiştirme

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Kullanıcılarının en çok zaman harcadığı şeylerden birisidir WordPress tema ve eklenti dilini değiştirme işlemi.Genelde satın alınan ve indirilen tema ile eklentiler Türkçe dil desteğine sahip olmayabiliyor kullanılanacak ve hitap edilecek kitleye göre dil ayarlarını mecbur yapmamız gerekiyor.Wordpress’de eklenti kullanmanızı tavsiye etmiyorum bu konuda bir çok eklenti mevcut fakat kelimeleri sadece Türkçe yapsın diye de eklenti kullanıp sitenizi yavaşlatmanızı önermem.

WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme Nasıl Yapılır ?

1.Yöntem Poedit

poedit
poedit

Kullanacağımız programın adı Poedit. Bu program tema ve eklenti içerisinde yer alan .pot uzantılı şablonu çalıştırıp kelimelerin karşısına çevirileri eklemenizi sağlıyor programın ücretli ve ücretsiz versiyonları var ikiside fazlasıyla iş görüyor.

Nasıl Kullanırız ?

Wordpress Tema ve Eklenti Dilini Değiştirme
WordPress Tema ve Eklenti Dilini Değiştirme

Tema ve eklenti klasörünüze ftp ile erişin ardından klasörün içerisinde bulunan lang ya da language klasörü olur bunu bulun ve içerisine girin. İçerisinde uzantısı .pot olan dosyayı indirin programla çalıştırın ve çevirilerinizi yapın ardından kayıt edin. Kayıt ettikten sonra .po ve .mo uzantılı iki dosya olacak elinizde bu iki dosyayı .pot uzantılı dil dosyasının yanına atın hepsi bu kadar.

2. Yöntem El ile Kodların Arasında Düzenlemek

Wordpress Tema ve Eklenti Dilini Değiştirme
WordPress Tema ve Eklenti Dilini Değiştirme

Php kod bilginize güvenmiyorsanız yapmanızı tavsiye etmem ya da önce yedekleme yapın sonra başlayın.benim resimde gördüğünüz ekran C panel’e aittir. Temanızın ya da eklentinizin dil klasörünü açıp dil dosyasını bulduysanız üzerine tıklayıp düzenle butonuna basın ekrana gelen uyarıda edit yazan butona dokunun.

Tema-ve-Eklenti-Dilini-Degistirme
Tema-ve-Eklenti-Dilini-Degistirme

Resimde de gördüğünüz gibi kelimelerin hangi klasörde kaçıncı satırda olduğuna kadar yazmaktadır ama daha da açmamı isterseniz konuyu
şöyle anlatayım size ;

Ekrandaki görüntünün 40.satırından örnek vereceğim.

#: category.php:73, dist/mundana/category.php:73 (Yandaki satırda klasör adresi ve :'dan sonraki sayıda dosyanın içerisinde kaçıncı satırda olduğu)
msgid "Popular in" (Yabancı Kelime)
msgstr ""

Uyarı

WordPress Tema ve Eklenti Dilini Değiştirme Sırasında Bazen Ne Yaparsanız Yapın Dil Değişimi Gerçekleşmez. Bu Durumla Karşılaşırsanız Size Şu Kodları Veriyorum  wp-config.php Dosyasını Buluyorsunuz ve Uygun Bir Yere Yapıştırıyorsunuz Hepsi bu Kadar.

//** DİL **//
define('WPLANG', 'tr_TR');

Tema ve eklenti dilini değiştirme işini çok kolay ve basit bir dille anlattım anlaşılmayan ya da eksik kalan bir şey yoktur varsa da aşağı yorum yazın . Esenlikler.

İnternetten en kolay para kazanma yolları 2021
WooCommerce Sipariş İptal Et Butonu

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF