Teknoloji

YENİ ÇAĞ ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Piyasada elektrikli araçların üretimi iyice arttı. Talebin de aynı şekilde artmasıyla içten yanmalı motorlar tarih olacak gibi duruyor. Günümüzde yaygın kullanılan petrolün yakın tarihte bitmesini bekleyen uzmanlar, bu konuda geleceği elektrikte görüyor. Günümüz eğitim düzeyinin getirdiği bir gerçek var ki o da alternatif enerjilerin de verimli olduğu. Geçmişte mühendisliklerin çok ilerlemediği dönemlerde, içten yanmalı ve buharlı motorları oldukça yaygın görürsünüz.

Aslında içten yanmalı motorlar da bir mühendislik örneği. Fakat inşa edilen bu yapı aynı zamanda eriyip biten bir yapı. Petrol günümüz yakıtlarının atası. İçerisinden plastikler, dizel, LPG, benzin ve diğer bileşenler ayrılır. Kalan balçık asfalt olarak kullanılır. Yani hiçbir damlasını ziyan etmiyoruz. Fakat termodinamik yapısı ve yandıktan sonra farklı bir hal alması onu geri dönüşümü yapılamaz hale sokuyor. Günümüzde buna en büyük örnek deniz ve akarsulardaki plastiklerdir.

Termoplastikler ve termoset plastikler iki farklı yapıya sahiptir. İkisi de plastik grubunun içerisinde yer alsa da termoset plastikler geri dönüştürülemez. Isındıkça erir, eridikçe kalıbın şeklini alır fakat onu tekrar ısıtırsanız yapısını bozarsınız. Termoplastikler doğadan toplanıp temizlendikten sonra kırılır, eritilir ve yeniden kalıplanır. Fakat termoset plastikler kırılıp tekrar yüksek ısıyla eritilemez. Çünkü ikinci aşamada içerisindeki bağlar kopar ve özelliğini kaybeder.

Günümüzde termoset plastikleri en çok ısıya dayanıklı plastikler olarak hayatımızda görüyoruz. Buna en yaygın örnek tencere ve çaydanlık kulpları. Çünkü termoset plastikler ısıya yüksek direnç gösterir ve düşük ile orta derecede ısıdan zarar görmez. Bu durumda da termoplastiklere göre kullanım alanları daha çok ısıyla iç içe olunan yerler oluyor.

Peki kullanıldıktan sonra geri dönüşümü yapılamayan bu malzemelere ne oluyor?

Aslında plastik grubu sadece bir örnek. Geri dönüşümü yapılamayan petrol ürünleri, sadece plastikler değil. Yandıktan sonra tekrar kullanılamayan dizel, benzin ya da LPG gibi geri dönüşü olmayan yakıtlar da hayatımızın içerisinde. Bu malzemeler kullan-at eşya gibi diyebiliriz. Kullanıp atılan her doğalgaz, benzin, dizel doğaya metan gazı ve karbon monoksit olarak dönüyor. Bu da soluduğumuz havanın içerisine zehirli gazlarında karıştığı gerçeğini önümüze koymakta.

Aynı şekilde doğadan toplanmayan plastikler canlı yaşamını tehdit ederken, doğadan toplayamadığımız zehirli gazlar da sera etkisini tetiklemekte. Sera etkisi günden güne artıyor. Bu da insan ve diğer canlı yaşamını tehlikeye sokuyor. Günümüzde geri dönüşümün önemini iğne kendimize batmaya başlayınca anlıyoruz. Canımız yanmadan asla tepki vermiyoruz.

Hergün eriyen buzulların birçok kenti sular altında bırakacağı, doğada var olan plastiklerin bir çok canlı soyunu tükenmeye götüreceğini biliyoruz. En basit tabirle sudaki mikro plastikler. Greenpeace örgütünün Akdeniz sularında yaptığı araştırmada; tekir, istavrit, barbun, mırmır ve kefal türü deniz canlılarının yüzde 44,3’ünde mikro plastik tespit edildi. Buradan anlayacağımız geri dönüşümü yapılamayan her malzeme doğada fazlalık. Bu fazlalık arttıkça canlı yaşamı içinde büyük bir sorun.

Alternatif enerjiler

Günümüzde güneş ve rüzgar gibi en yaygın alternatif enerjiler hiç tükenmemek üzere sürekli aktif. Üstelik öyle devasa çevreyi kirleten santrallere ihtiyacımız yok. Basit ve doğru adımlarla bu enerjileri kendimize uyarlayabiliriz. Elektrikli hiçbir eşya kullandığı enerji sonrası doğaya zararlı gaz salınımı gerçekleştirmez. Bunların içerisine elektrik motorlu araçlar da dahil. Petrolün zararlarını ve hızla tükenişini ele alınca; fosil yakıtlı motorların tarih olacağı kesin gibi.

Bu yüzden uzmanlar ve şirketlerin de atılımları günümüzde elektrikli ve akıllı otomobiller üzerine. Doğada tüm canlılara saygılı teknoloji anlayışı, günümüz üretim sektörünü etkileyen en büyük faktör. Önümüzdeki yıllarda doğadan elde ettiğimiz -ama doğaya en büyük zararı veren- yakıtlar yerine tek enerji kaynağının elektrik olma ihtimali yüksek. Elektrik, -her ne kadar verimliliği çok yüksek olmasa da- kullanımı ya da doğal şartlarda üretimi esnasında zararı rakiplerine göre yok denecek kadar azdır. Bu yüzden artık fosil yakıtların geçmişte kaldığı, araçlarımızı telefonlar gibi şarj ettiğimiz döneme gitmeye başladık. Çok değil yakın zamanda benzin istasyonları yerine araç şarj istasyonlarını yaygın olarak görmeye başlayabiliriz.

DJI Mavic Mini 3 Yolda
Deezer İle Flac Şarkı İndirmek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF