Tekno Magazin

YENİ WINDOWS BEKLENDİĞİ GİBİ Mİ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Nihayet yeni Windows sürümü yayınlandı. Fakat yeni Windows beklendiği gibi mi? Şu an bu yazımı Windows 11’den yazıyorum. Aslında bu arayüz bana hiç yabancı gelmiyor. Linux kullanan kullanıcılar, ikon ve pencere özelliklerine bir miktarda olsa alışkın diyebilirim. Yeni Windows sürümünde, çoğunlukla arayüz olarak yeniliğe gidilmiş gibi duruyor. Bu arayüz de, tabletlerden alışık olduğumuz kolaylıkta bir arayüz olmuş. Genel olarak açılış hızı, sistemin kullanıma hazır hale gelmesi gibi durumlar Windows 10 ile aynı.

Windows 11’e Android uygulamalar eklenmiş. Masaüstü ilk açıldığında, direkt olarak yeni başlat menüsü açıldı ve burada gözüme TikTok uygulaması çarptı. Daha önce olmayan bu uygulama, Windows başlat menüsünde geliyor. Buna istinaden merak ettim ve Microsoft Store’u ziyaret ettim. Evet, Android ekosisteminde olan uygulamalar doğrudan kurulabiliyor artık.

Bir diğer merak ettiğim konu da şu ki Android uygulamaları apk dosyası üzerinden kurabiliyor muyuz? Bunu hemen bir apk uzantılı dosya indirerek denedim ama maalesef kurulum işlemi gerçekleşmedi. Yani bundan anladığım, Android uygulamaları sadece Microsoft Store üzerinden kurabiliyoruz.

Windows 11 oyun performansı

İnternette okuduğum ve izlediğim içeriklerde, 11’in oyun performansı olarak daha iyi sonuç vereceği belirtiliyordu. Ben de; Intel 10. nesil i5 işlemcim, H410m yongalı anakartım ve 3060ti ekran kartımla, Windows 10 ile 11 arasındaki farkı test ettim.

İki oyun üzerinde bu testi gerçekleştirdim. İlk denediğim oyun CS: GO diğeri Valorant oldu. Bu oyunları tercih etme sebebim, FPS oyunları olduğu için. Bilirsiniz, FPS değerlerinin oyundaki başarıya etkisi oldukça fazladır. Evet, FPS değerlerinin oyundaki başarınıza bir etkisi var ama Windows 11 ile 10 arasında hiçbir fark göremedim. 10. sürümde en yüksek ayarlarda aldığım sonuçlar, yeni 11’de ne arttı, ne de azaldı.

İlk olarak, acaba oyunlar sistemi çok zorlamıyor mu? diye düşündüm. Daha sonra, Call of Duty Warzone ile tüm ayarlar en yüksek şekilde deneme gerçekleştirdim. Burada da arada maalesef bir fark yoktu. Arada birkaç FPS yükselme ve azalma oldu ama bunu da oyundaki alan farklılıklarından ve internet hızından kaynaklandığını düşünüyorum.

Windows 11 kaynak tüketimi

11’in kaynak tüketimini Windows 10 ile karşılaştırdığımda, arada bir fark mevcut. Sistemimdeki 16 GB DUAL RAM’lerden birini söktüm ve sadece 8GB RAM kaldı. Bu denemeyi 8GB RAM ile gerçekleştirdim. Sistem boştayken Windows 10’da RAM tüketimi %34-36 arası seyrederken, yeni Windows sürümünde; yani 11’de, %45-48 arasında seyretmekte. Yani 4 ve 8GB kapasiteli RAM kullanıyorsanız, bu bellekleri arttırma vaktinin geldiğini belirtiyor.

Çünkü sistem RAM belleğin yarısını tüketirse, kullandığınız program ve oyunlara yer daha az olacaktır. Bu yüzden, günümüz koşullarında artık en az 16GB RAM olması şart duruyor.

Windows 11 arayüzü daha mı akıcı?

Evet, bu konuda yiğidi öldürün hakkını yemeyin. Sistem arayüzünde var olan takılmalar, artık yok. Windows 10’da mevcut olan mause tıklama sorunu, arayüz geçişlerinde olan kısa süreli takılmalar, artık tamamen ortadan kalkmış.

Genel olarak baktığımda Android uygulamalar, terminaller dışında bir de arayüz güncellemesi oldukça hoş olmuş. Kendime yeni Windows beklendiği gibi mi ve kullanılır mı diye sorduğumda, değişiklik arayanların tercih etmesinde sakınca yok. Fakat ben 10’dan memnunum diyorsanız da, 2025’e kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Öyle büyük performans artışı anlatıldığı gibi yok. Fakat ilerleyen zamanda güncellemelerle sistemin üstüne bir şeyler eklerler de, değişiklik olur mu orasını bilemem. Şimdilik gözlemlediğim bunlar.

Veri Kaybetmeden Windows 11 Yükseltme
Windows 11 Başlat Menüsünü Sol Köşeye Alma

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF