Bilgi Köşesi

ZAMLARIN YENİ NEDENİ NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ (NTE)

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

NTE, açılımı Nadir Toprak Elementleri. Günümüzde otomotiv sektöründen teknolojiye her alanda ihtiyaç duyulan ve topraktan elde edilen elementler mevcut. Bulması ve çıkarması zor olan bu maddeler, yüksek işçilik ve ciddi doğa tahribatına neden oluyor. Başlarda ABD’nin yönettiği bu piyasaya Çin de dahil oldu. Bu maddeleri çıkartmak için oldukça fazla kimyasalların kullanılması, ABD’yi piyasadan alıkoydu. Çevreye verilen zarardan dolayı işleri yavaşlatan ABD, Çin’i bu konuda lider noktaya yerleştirdi. Aslında Çin’in bu konuda tepeye yerleşmesinin diğer nedenleri de, insan gücü ve yeterli teçhizata sahip olması.

Piyasada %78 Çin söz sahibi

Dünyadaki kaynakların hemen hemen yarısına sahip Çin, piyasadaki tek erişim noktası halinde. NTE için her teknoloji üreticisi, Çin ile ilişkilerini sağlam tutmalı. Geçtiğimiz yıllarda başlayan ABD ve Çin arasındaki ekonomik savaş bu kulvara da sıçradı. Ayrıca Covid salgını da üreticilerin bu maddelere ulaşmasında en büyük engel oldu. Çin işleme ve pazarlama konusundaki bu yeteneğini, dünyaya karşı bir avantaj olarak kullanıyor. Beraberinde NTE rezervleri olan ülkelere yanaşıp işbirliği için adımlar atmaya da devam ediyor. Bunların başında en çok kullanılan hammaddelerden biri olan lityum için, Afganistan’ın yeni lideri Taliban ile ticari ilişkiler kurmaya çalışılıyor.

Çin, elindeki bu gücü dünyadaki söz hakkını kaybetmemek adına ticari anlaşmalarla daha da ileri seviyeye taşımaya çalışıyor. Fakat bu durum, ABD’nin hamlelerine karşı yapılan stratejik adım sayılır. Çin ticaret dünyasının her alanda teknolojiye bağlandığının farkında. Ancak tedarik sorunları, salgın ve ticaret savaşını ele aldığımızda bu değerli metaller oldukça yüksek fiyatlara ulaştı.

Artan tüketim, aynı zamanda üretimi de hızlandırdı. Üretim içinde ihtiyaç duyulan bu değerli madenler, şuan için tedarik sorunuyla karşı karşıya. Öyle ki üreticiler, bu sorunu çoktan tüketicilere yansıtmaya başladı. Bir çok teknoloji firması, yeni ürünlerine bir önceki modele göre yüksek fiyatlar koydu. Hatta satışta olan ve üretimi devam eden ürünlerinde fiyatlarına zamlar geldi. Çünkü NTE -yani Nadir Toprak Elementlerine- ulaşılamadığı zaman, üreticiler zorda kalıyor. Çip ve batarya üreticileri bu konuda en çok zorlanacak olanlar. Batarya üretiminde kullanılan lityum karbonat fiyatında %150, çip üretiminde kullanılan hammaddelerde de ortalama %50 zamlar mevcut.

Yine olan tüketiciye olacak

ZAMLARIN YENI NEDENI NADIR TOPRAK ELEMENTLERI

Tabii bu kadar sorun, en sonunda tüketiciye yansıyor. Üretim sorunu, her zaman tüketicinin erişimini biraz daha zorlaştırıyor. Fakat gözlemlenen ve kesin bir gerçek de şu: Nadir Toprak Elementlerinin ilerleyen zamanda daha da değerlenecek. Teknoloji piyasası, her geçen gün kulvarını genişletiyor. Bu kulvara yeni katılan elektrikli otomobiller de piyasadaki fiyatları arttıracak. Malum, talep ne kadar artarsa üretici elindeki ürün de o kadar değer kazanıyor. Yani elektrikli otomobillerle beraber biraz daha artacak olan batarya ve çip ihtiyacı ilerleyen zamanda bu konuda tüketicinin belini bükecek.

Ülkelerin bu konuda artan talebe karşılık, maden alanında uzmanlaşma ve gelişme çabası da olacaktır. Buna en iyi örnek sektörde %4 gibi ufak bir söz hakkına sahip Japonya. Japonya da bu kulvarda pay sahibi olmak için deniz dibinde NTE araştırması yapmakta. Dünyadaki gelişmiş her ülke şunun farkında: Ekonomik olarak bu alanda bulunan her ülke maddi yönden yükselecektir. Aynı şekilde geri dönüşüm de bu konuda çok önemli. Nadir Toprak Elementleri ile elde edilen ürünler dışında geri dönüşüm de dünya için önemli bir adım. Geri dönüşüm sayesinde, doğa tahribatını azaltıp var olan ürünleri yeniden değerlendirmek bir başka alternatif yol .

Sonuçta; yanlış üretim planları, iklim krizi, covid salgını ve ticaret ambargoları tüketiciyi önümüzdeki zamanlarda zorlayacak. Üretilen ürüne her geçen gün erişimin azalması, ilerleyen zamanda yeni hamleleri doğurabilir. Fakat şu an için durum bu.

SİBER SORUNLAR SANAL GÜVENLİK
İntel lGA1200 B410 TPM Açma İşlemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF