Bilgi Köşesi

Zengin Baba Yoksul Baba

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Kitap oldukça akıcı bir dile sahiptir, girişim sevdalıların okuyacağı bir kitaptır. Zengin Baba Yoksul Baba ‘yı okurken, yoksul babasının ne kadar haklı ve doğru şeyler söylediğini fakat mükemmel bir dünyada yaşamadığımız için zengin babanın hep haklı çıkmasını görüp durdum. Fakat Aktif- Pasif mal varlıkları ile ilgili çok olumlu sözlerinin ve düşüncelerinin altına her türlü imzamı atarım.

Zengin Baba Yoksul Baba ‘nın yazarı olan Japon asıllı bir Amerikalı Robert Kiyosaki ‘nin çocukluk döneminde yoksul ve öz babası ve sınıf arkadaşı Mike ‘ın babasını ise Zengin baba olarak tanıtır. Zengin Baba Yoksul Baba, kitabını zengin olan ve olmak isteyen herkes okumalı. Kitapta okullarda öğretilmeyen para ve finansal bilgilerini okullarda öğretilmemesini, okullarda geçirilen onca yıl boyunca para konusunda hiç bir şey öğrenmemeyi. Sonuçta bir memuriyet düzeninde para için çalışmayı çok iyi öğrenirler. Ve paranın kendileri için nasıl çalıştırılmasını hiç öğretilmez.

Robert ‘ın babası eğitimli ve lisans sahibi bir insandır, hayatı sürekli fatura ve borçlarını ödemekle geçmiştir ve emekli olarak bir emekli maaşına talim etmiştir ve  her zaman verdiği nasihatların da derslerine çok iyi çalış sınavda çok iyi notlar al güvenceli bir işe gir ve mesleğinde uzaman ol derdi. Fakat zengin baba ise eğitime oda çok önem verirdi fakat aralarındaki fark, güzel bir eğitim göreceksin ve paranın gücünü ve korku ve arzularını kontrol etmeyi, para için çalışmayı değilde parayı kendisi için bir işçi gibi nasıl çalıştırmasını öğretmekti, çok basitliğe kaçan teorik muhasebe bilgilerini pratiğe dökerek, aktif ve pasif varlıkların neler getirdiğini ve neler götürdüğünü ve nelere yatırım yapılmasını gerektiğini Robert ‘a ve Mike öğretmiştir ve Robert her iki babayı da çok seviyordu fakat Zengin babanın fikirleri daha ağır basıyordu, çünkü zengin baba bir ömür boyu çocuklarını ve kendi ailesini yoksulluktan  ve fare yarışı dediğimiz döngüden kurtarmıştı, ve onun şu kelimelerini sürekli tekrarlardı ” Herkes cennete gitmeyi ister, fakat kimse gel gör ki; kimse ölmeyi istemez” bir diğer sözü ”Aptal ve para yan yana gelince büyük bir şenlik olur.”   paranın gücünü ve nasıl yönetilmesi onun altında ezilmeden nasıl bir işçi gibi çalıştırmasını ve birçok konuda geçim sıkıntısı yaşamadan aktifleri ve pasifleri ayırt etmeyi sürekli anlatmıştır.

Eşsiz bilgiler içeren bu kitap,hem kısa vadede ve uzun vadede çok şeyler katacaktır. Çocuklarınızın gelecekte borçlar, yoksulluk, faturalar ve  fare yarışı döngüsü içerisinden kurtulmasını istiyorsanız, onların gelecekte finansal başarı sağlamaları için parayla ilgili onlara öğretmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Bu kitap, ekonomistlerin dünyayı görüş şeklini ve iktisadi, sistemlerin hayatımıza olan katkısının altını çizmektedir.

Martfury Wordpress Teması Türkçeleştirme
Anime Dizi Sevenlere Netflix Sürprizi

Reactions

1
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF